96% użytkowników smartfonów używa Androida lub iOSa. 91% użytkowników PC używa Windowsa. Dlaczego nowe systemy nie powstają i dlaczego użytkownicy Windowsa nie przesiadają się na Linuxa?

Ale jak to nie odnoszą sukcesu? A co z Chrome OS? Chrome OS to nic innego jak Linux przystosowany do uruchamiania aplikacji z Androida i aplikacji webowych. Ile znasz osób które go używają? To że za systemem stoi technologiczny gigant to jego jedyna nadzieja na przetrwanie na rynku.

Windows 7 ma ok. 40 milionów linijek kodu, samo jądro Linuxa – 17,5 miliona. Co musiała by zrobić firma X żeby wyprodukować nowy system? Musiałaby zatrudnić setki, jeżeli nie tysiące programistów. Samemu wyprodukować lub przekonać producentów do produkowania kompatybilnego hardware’u. Zachęcić deweloperów do programowania na nowy system. Oraz wydać bardzo dużo pieniędzy na kampanię reklamową i trzymać kciuki że użytkownicy przyzwyczajeni do systemów konkurencji porzucą je na korzyść systemu X. Cały ten proces kosztowałby tak dużo, że tylko największe firmy mogą się na to porwać.

Monopol wielkich firm najbardziej widoczny jest na rynku mobilnym. Bo jak na PC Linux jako tako podgryza Windowsa, a MacOS ma swoje wierne grono fanów, tak na smartfonach Android i iOS królują niepodzielnie i żaden inny system nie ma tam prawa bytu. Najlepszym tego przykładem jest Firefox OS, który jak szybko się pojawił, tak szybko zniknął.

To jak mało znaczą systemy spoza czołówki najlepiej pokazują te wykresy.

To jak bardzo systemy zagrzebane są w naszych przyzwyczajeniach, oraz to jacy giganci za nimi stoją sprawia, że prawdopodobnie nigdy nie pojawi się ani desktopowy, ani mobilny system który przekona do siebie duże grono użytkowników,

Podziel się z innymi!Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter