Linux może wydawać się bardzo skomplikowany dla niektórych osób. Lecz wcale on taki nie jest. Może to być dla kogoś system idealny wystarczy go tylko sprawdzić.

Dla kogo NIE jest Linux?

Zanim zaczniemy ważne jest aby powiedzieć dla kogo Linux nie będzie dobrym systemem. Linux nie jest dla ciebie jeżeli chcesz:

  • używać pakietu MS Office
  • używać pakietu Adobe
  • używać narzędzi typu AutoCAD
  • grać w gry

Niektóre z tych rzeczy da się zrobić przy odrobinie dłubania, ale moim zdaniem jest to bezsensowne. Nie po to się instaluje system żeby męczyć się z odpalaniem programów. W takim wypadku lepiej po prostu zainstalować Windowsa. Skoro mamy nieprzyjemności za sobą, zajmijmy się czymś bardziej interesującym.

Jak zacząć z Linuxem?

Dystrybucje

Mam wrażenie że przeszkodą dla wielu ludzi jest mnogość różnych dystrybucji. Zawęzimy więc trochę wybór do kilku najbardziej popularnych.

Ubuntu – zdecydowanie najbardziej popularna dystrybucja. Oparta jest ona na Debianie co zapewnia jej mnogość pakietów. Jest bardzo prosta i intuicyjna co sprawia że jest idealna dla początkujących.

Mint – mój osobisty faworyt. Oparta na Ubuntu dystrybucja dzieli z Ubuntu repozytorium pakietów, co sprawia że oprogramowanie dostępne na Ubuntu jest automatycznie dostępne na Mincie. Warto również zaznaczyć że Ubuntu i Mint dzielą instalator Ubiquity który znacznie ułatwia instalację obu systemów.

Fedora – twórcy fedory stawiają na innowacyjność więc aktualizacje pojawiają się bardzo często. Minusem tak częstych aktualizacji mogą być luki w bezpieczeństwie, ponieważ wydawane są one często przed ukończeniem wersji stabilnej

Arch – dystrybucja której użytkowanie stanowczo odradzam początkującym. Jej instalacja jest dużo trudniejsza porównując ją do poprzednio wymienionych. Jeżeli jednak czujemy się na siłach możemy zrobić z Arch’a co nam się żywnie podoba ponieważ daje on wysokie możliwości personalizacji. Jeżeli nie chcemy męczyć się z instalacją, a koniecznie chcemy spróbować Arch’a to możemy zdecydować się na dystrybucję na nim opartą np. Manjaro lub Antegros.

Oczywiście istnieje o wiele więcej dystrybucji(np. Debian czy niedawno powstały Solus), polecam samemu zgłębiać wiedzę na ich temat tutaj.

Środowiska graficzne

Po wyborze dystrybucji pozostaje nam jeszcze wybór środowiska graficznego(desktop environment/DE), czyli po prostu tego jak system będzie wyglądał. Większość z dystrybucji oferuje szeroki wybór DE który wybieramy w momencie pobierania obrazu systemu, jest jednak możliwe zainstalowanie dowolnego DE na postawionym już systemie, a na przykład taki Arch nie oferuje żadnego domyślnego środowiska.

XFCE – lekkie środowisko, dobre na starsze sprzęty. Niestety większość jego modyfikacji wykonywana jest poprzez terminal.

GNOME – to DE skupia się na zachowaniu prostoty. Bardzo dużo opcji dostępne jest w formie okienek łatwych w nawigacji. Wiele innych środowisk jest opartych na GNOME

KDE – obok GNOME jedno z najpopularniejszych środowisk, cechujące się wysokim stopniem personalizacji oraz świetnym menedżerem plików Dolphin

Unity – technicznie nie jest to środowisko lecz powłoka która działa w oparciu o GNOME, jest to jednak główny wybór użytkowników Ubuntu i podobnie jak GNOME jest bardzo intuicyjne

Jest jeszcze wiele środowisk które warto sprawdzić. Z ciekawszych mogę wymienić Budgie, MATECinnamon.

Jak więc zacząć z Linuxem?

Są 4 metody na wypróbowanie Linuxa:

  1. Instalacja dystrybucji na wirtualnej maszynie
  2. Użycie obrazu live, które oferuje większość distro
  3. Instalacja Linuxa obok Windowsa
  4. Pójście na całość i zastąpienie Windowsa Linuxem

Naprawdę polecam danie pingwinkowi szansy, kto wie może to jest system którego tak naprawdę szukacie.

Podziel się z innymi!Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter